Ada Mutfak Tasarımı

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Modelleri

Ada Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 16

Ada mutfaklar, sadece bir tasarım öğesi olmanın ötesinde, mutfağımıza kimlik katan planlamalardır. Özellikle Amerikan tarzı mutfaklarda duvarların salondan ayrılmadığı planlamalarda ada mutfaklar, mekanlar arasında bölücü bir rol üstlenmektedir. Hem mekansal olarak önemli hem de depolama, pişirme ve servis alanı olarak daha geniş bir alana sahip olmamızı sağlayan ada mutfak modelleri, son yılların vazgeçilmez trendlerinden biridir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 17

Öncelikle ada mutfak planlamalarını gözden geçirelim. Aşağıdaki görsellerde görülen farklı ada mutfak tasarımlarında, sınırlarımızı iyi belirlememiz önemlidir. Tasarımın sadece hoşumuza gitmesi yeterli değildir, aynı zamanda mutfağımızın işlevsel olmasına da dikkat etmeliyiz. Geçiş alanlarımızı daraltmadan, mutfak tasarımında işlevselliği gözeterek doğru kuralları uygulamalıyız. Pratik olmanın önemini unutmamalıyız ve mutfağımızı nasıl işlevsel bir şekilde tasarlayabileceğimize dair kuralları gözden geçirmeliyiz.

telli yapi mutfak tasarimda 7 altin kural calisma ucgeni
Ada Mutfak Tasarımı 18

İlk kural olarak, mutfağı tasarlarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta çalışma üçgenidir. Bu üçgen içinde yer alması gereken unsurlar şunlardır: buzdolabı, bulaşık makinesi (ya da eviye) ve ocak. Bu unsurların birbirine olan mesafesi mutlaka 7 metrekarelik bir alanda yer almalıdır.

Dikkat etmemiz gereken bir başka husus, birbirine eş görevde olan alanların yan yana düzenlemesidir. Eviye ve bulaşık makinesi, çalışma tezgahı ve ocak bu düzenlemede önemli unsurlardır. Ayrıca, ocak ile doğramalar arasındaki uzaklık da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ocak, sık sık temizlenmesi gereken bir alan olduğu için etrafında güvenlik ve hijyen açısından aksesuar yerleştirilmemelidir. Doğru planlama ile güzel bir mutfağın temel taşını oluşturabilirsiniz.

Ada mutfak modelleri konusunda yapılan araştırmalara göre, kentsel dönüşümle birlikte alıcıların %70’i ada mutfak özelliğini aramaktadır. Peki, ada mutfak tasarımının faydaları nelerdir? Neden böyle bir ek alana ihtiyaç duyuyoruz? İşte bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Ada mutfak tasarımı, öncelikle mekanın sınırlarını belirlemekte önemli bir iç mekan öğesidir. Aynı zamanda küçük mutfağımızdaki sınırlı çalışma ve depolama alanı sorunlarını kökten çözen bir sistem sunmaktadır.

Planlama

mutfak adasi planlama telli yapi
Ada Mutfak Tasarımı 19

Ada mutfak modelleri arasından doğru seçimi yapabilmek için öncelikle mutfağımızı nasıl planlayacağımızı bilmemiz önemlidir. Ada mutfakların boyutları, mutfağınızın şekline, genişliğine ve düzenine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yüksekliğinde gösterilen ada mutfak modelleri arasından, kendi mutfağınıza en uygun olanı bulabilir ve ada mutfak sistemini nasıl yerleştireceğinize dair örneklerden ilham alabilirsiniz.

Yerleşim

Mutfak planlaması ilk bakışta oldukça kolay gözükebilir. Ancak detaylar işin içine girince özellikle de küçük mutfaklarda en ufak bir alanın bile mekan içindeki rolü çok önemlidir. Özellikle tesisat gerektiren ürün ve kullanımları ada mutfak üzerinde tercih etmeniz, elektrik ya da su tesisatı ile ilgili değişiklikler yapmanızı gerektirecektir. Bu tür değişikliklerin mutfağınız için ne kadar gerekli olduğunu ve binanın yapısıyla ne kadar uyumlu olduğunu dikkate alarak karar vermelisiniz.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 20

Ada mutfağında kullanılan ürünler ve eşyaların, sabit mutfak duvarlarıyla uyumlu olması oldukça önemlidir. Ada mutfak kullanımının temel amacı, mutfak işlerini kolaylaştırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamaktır. Bu nedenle depolama alanlarının kullanımı ve kapakların açılma yönünün dikkatli bir şekilde planlanması gerekmektedir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 21

Malzeme

Ada mutfak, sabit veya hareketli bir mobilya olarak tercih edilebilir. Hareketli ada mutfaklarda hareket kabiliyeti, servis alanı açısından avantaj sağlayabilir. Ancak hareketli ada mutfaklarda malzeme uyumunu sağlamak zor olabilir, eğer özel bir üretim tercih etmiyorsanız.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 22

Ada mutfak malzemeleri, kullanım yoğunluğuna göre seçilmelidir. Ada mutfak yemek masası olarak mı kullanılacak? Servis alanı olarak mı? Yoksa tezgah alanını genişletmek için mi? Bu soruların cevaplarına göre tezgah malzemesi seçilebilir. Genel olarak mutfaklarda tercih edilen tezgah malzemeleri, kolay temizlenebilen ve hijyenik olanlarıdır.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 23

Mutfak tezgah malzemeleri çeşitli seçeneklere sahip olmasına rağmen, genel olarak aşağıdaki kategorilerde tercih edilebilir:

  • Mermer
  • Paslanmaz Çelik
  • Granit
  • Kuvars
  • Diğer (Sabuntaşı, pirinç, ahşap, cam vb.)

Sirkülasyon

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 24

Ada mutfak tasarımları Mutfak girişi ve geçiş alanları, ada mutfak uygulaması için uygun olup olmadığını belirleyen önemli faktörlerden biridir. Mutfak kapısının en az 80 cm genişliğinde olması gerekmektedir. Mutfak kapısının çevresinde, giriş ve çıkışı engelleyecek herhangi bir engel olmamalıdır ve dolap kapakları ile çarpışmamalıdır.

Mutfak koridorlarında geçiş alanının en az 90 cm olması gerekmektedir. Mutfağı aktif olarak kullanan kişi sayısı arttıkça bu ölçü de artabilir. Geçiş alanının genişliği hesaplanırken, mutfak dolap kapaklarının bile açık olduğunda geçişi engellemeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 25

Tezgah alanları için ölçüler dikkatlice ayarlanmalıdır. Küçük mutfaklarda, mutfak tezgahını işgal eden ürünlerin dolaplarda veya duvarlarda depolanması, tezgahın daha verimli kullanılmasını sağlar.

Mutfak adasının konumu, sirkülasyon açısından son derece önemlidir. Mutfağın konumu, kullanım amacı, servis yapılan kişi sayısı ve aktif kullanıcı sayısı gibi faktörler göz önünde bulundurularak ölçüler tekrar gözden geçirilmelidir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 26

Kullanım ada mutfak tasarımları Ada mutfak uygulaması birçok kullanımı içerisinde barındırabilir. Ada mutfak uygulamasının en sık tercih edilme nedenlerinden biri, yemek yeme ve oturma alanı oluşturmasıdır. Ada mutfaklarda, tezgahın çok yönlü kullanımını değerlendirmek isterseniz, en az 75-80 cm genişlikte bir bölümünün yemek servisi için ayrılması gerekmektedir.

Tezgah kullanımında bu tür bir alanın ayarlanması genellikle zor olmamakla birlikte, oturulacak alanın ergonomik olarak doğru bir şekilde planlanması için tezgah altının uygun derinlikte olması önemlidir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 27

Ada mutfak için tercih edilecek sandalyeler, genellikle bar sandalyeleri olarak tercih edilir. Bar sandalyelerinin sırtının normalden alçak olması, sandalyelerin tezgah altında saklanabilmesini ve daha rahat bir hareket alanı yaratılmasını sağlar.

Bar sandalyelerinin rahat ve kullanışlı bir şekilde kullanılabilmesi için tezgah bitişi ve arkasında en az 90 cm hareket alanı bırakılmalıdır. Sandalyenin arkası geçiş alanı olarak kullanılıyorsa, 110-150 cm arasında bir geçiş alanı oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 28

Sonuç olarak, ada mutfak uygulaması, belirli bir amaca hizmet ettiğinde mutfağınıza daha uygun ve estetik bir görünüm katar. Ada mutfak uygulaması hakkında fikir almak için +90 530 548 20 25 bu numaradan bize ulaşabilirsiniz

Ada Mutfak Modelleri
Ada Mutfak Tasarımı 29