Ada mutfak nedir? Ada mutfak kullanışlı mı? Ada mutfak en az kaç metrekare olmalı?

Ada mutfak nedir? Ada mutfak kullanışlı mı? Ada mutfak en az kaç metrekare olmalı?
Ada mutfak nedir? Ada mutfak kullanışlı mı? Ada mutfak en az kaç metrekare olmalı? 12

Sosyalleşmenin, aile ve arkadaşlarla keyifli yemeklerin yenildiği ve çay saatlerinin merkezi olan mutfaklarda, son zamanların popüler trendi olan ada mutfaklar hakkında birçok insan araştırma yapıyor. Hem depolama alanı bakımından hem de şık tasarımıyla büyük beğeni toplayan ada mutfaklarla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık. Peki, ada mutfaklar gerçekten kullanışlı mı? İşte cevaplar…

Ada mutfak dekorasyon örneği
Ada mutfak dekorasyon örneği

Lezzetli yemek kokularının yayıldığı mutfaklar, bir evi ev yapan en sevilen alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde büyük bir çoğunluğumuzu geçirdiğimiz mutfaklarımızda, pratik ve kolay çözümler bulabilmek için çaba gösteriyoruz. Herkesin zevki ve tarzı farklı olmasına rağmen, görsel açıdan dikkat çeken ve depolama alanıyla öne çıkan ada mutfaklar büyük beğeni topluyor. Özellikle şeflerin ve mutfakta vakit geçirmeyi seven kişilerin tercih ettiği bu mutfak tipiyle ilgili bazı soru işaretleri oluşabilir. Gelin, ada mutfakların kullanışlı olup olmadığı tartışmasına birlikte son noktayı koyalım.

ADA MUTFAK NEDİR?

Günümüzde birçok insanın mutfaklarında olmazsa olmaz bir parça haline gelen ada mutfak, mutfakta tam ortada yer alan ve masa ya da tezgah olarak kullanılabilen ayrı bir bölümü ifade eder. Ada mutfaklar, genellikle iç içe geçmiş salonlarda tercih edilen ve mekanları birbirinden ayırarak estetik bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan mutfaklardır.

Ada Mutfak
Ada Mutfak

Yemek hazırlama ve pişirme için ekstra bir alan sunan ada mutfaklarda alt kısmı tamamen dolap olarak kullanabilir veya üst kısmına eviye ve ocak yerleştirebilirsiniz. Burada tamamen kendi ihtiyaçlarınıza uygun seçimler yapmak size kalmış!

Ada mutfak dekorasyonu
Ada mutfak dekorasyonu

ADA MUTFAK KAÇ METREKARE OLMALI? ADA MUTFAK ÖZELLİKLERİ

Birçok insan, ada mutfakların sadece geniş ve ferah alanlarda kullanılabileceğini düşünür. Aslında en az 240 santimetre uzunluğunda ve 220 santimetre genişliğindeki boş bir alana sahip olmak, ada mutfaklar için yeterlidir. En küçük hazır ada mutfak tasarımı bile 80 x 60 cm ölçülerinde yapılmaktadır.

Ada mutfak özellikleri
Ada mutfak özellikleri

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, “Ada mutfak, hareket alanımı ne kadar kısıtlayacak?” sorusudur. Ada tezgahın etrafında mutfak dolapları, buzdolabı ve oturma alanı gibi eşyaların bulunduğu için bu tasarımın sizi engellemeyecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Bu sayede, ada mutfak kullanımı daha rahat ve sorunsuz hale gelir.

Ada mutfak avantajları
Ada mutfak avantajları

KÜÇÜK BİR NOT: Daha yaygın olarak kare ve dikdörtgen şeklinde gördüğümüz ada mutfakların, L, U ve paralel mutfak seçeneklerinin de olduğunu unutmayın!

Ada mutfak dekorasyonu kullanışlı mı?
Ada mutfak dekorasyonu kullanışlı mı?

Ada mutfağınızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tesisatı doğru bir şekilde oluşturduktan sonra, ada mutfakta sadece tezgah olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, dayanıklı mermer malzeme en iyi seçenek olacaktır.

Ada mutfak dekorasyon örnekleri
Ada mutfak dekorasyon örnekleri

ADA MUTFAK KULLANIMI İŞLEVSEL Mİ? ADA MUTFAK AVANTAJLARI NELERDİR?

Birçok amaca hizmet eden ada mutfaklar, artı depolama alanıyla mutfaklara yeni bir soluk getiriyor. Ada mutfaklar, aynı zamanda hem pişirme alanı hem de ayrı bir yemek yeme alanı olarak hizmet verirken, rahatlıkla bir oturma alanı olarak da kullanılabilir. Tezgah yüksekliğine uygun sandalyeler seçerek, ada mutfak etrafında bir dinlenme alanı oluşturabilir ve çocuklarınız resim yaparken siz de lezzetli yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Ada mutfakların kullanım alanları
Ada mutfakların kullanım alanları

Ayrıca, adalarda açık raf sistemi kullanarak ferah ve estetik bir görünüm elde edebilir ve elinizin altında bulunması gereken eşyaları burada yerleştirebilirsiniz.

Ada mutfak tarzları
Ada mutfak tarzları

Sonuç olarak, eğer mutfağınızda yeterli alan varsa, ada mutfaklar kullanışlı ve modern bir perspektifin anahtarını oluşturabilir. Seçim sizin!

Ada mutfaklarda açık raf sistemi
Ada mutfaklarda açık raf sistemi